دکتر الهام یعقوبی » جراحی زیبایی صورت » جراحی پلک (بلفاروپلاستی) برای چه افرادی توصیه می شود

جراحی پلک (بلفاروپلاستی) برای چه افرادی توصیه می شود

یکی از عمل های زیبایی صورت، جراحی پلک است که به منظور رفع پف، تیرگی و افتادگی پلک در نواحی اطراف چشم افراد انجام می شود. بیشتر اوقات افرادی که سن بالایی دارند و چین و چروک در طراف چشم آنها بیشتر دیده می شود این عمل را انجام می دهند. ما در این مقاله به کاندیدای مناسب جراحی پلک  و همچنین به توضیح انواع روش های این عمل پرداخته، معایب و مزایای انجام این عمل را برای شما بیان کرده ایم.

روش های انجام جراحی پلک چگونه است؟

جراحی زیبایی پلک طرفداران بسیاری مخصوصا در شرق آسیا پیدا کرده است. در این روش پوست اضافی پیرامون چشم که باعث سنگینی و افتادگی پلک به سمت پایین شده است را با روش های مختلف سفت و لیفت می کنند.

انواع روش های این جراحی عبارتند از:

 • کانتوپکسی
 • بلفاروپلاستی
 • کانتوپلاستی
 • جراحی پتوز پلک
 • بالا بردن ابرو

 کانتوپکسی

در این موارد لبه پلک در برخی افراد به سمت بیرون برگردانده می شود. به جهت سفت کردن عضلات لبه پلک و برگرندان آن به حالت اول از روش کانتوپکسی استفاده می شود.

بلفاروپلاستی

جراحی پلک به منظور بهبود عملکرد عضلات چشم و حتی رفع بینایی ناشی از افتادگی پلک صورت می گیرد که علاقه مندان زیادی را به خود جلب کرده است. در این روش پوست اضافی در اطراف چشم که بر اثر کهولت سن ایجاد شده است از طریق ایجاد برش ها ی ظریف برداشته می شود.

کانتوپلاستی

درمواقعی که افتادگی پلک به حدی باشد که موجب عفونت وعوارض دیگر در چشم شود از روش کانتوپلاستی استفاده می شود.

جراحی پتوز

برخی افراد ممکن است جراحی پتوز را با جراحی پلک اشتباه بگیرند. در این روش که تنها برای رفع نقص در پلک بالا انجام می شود. از طریق جراحی، ماهیچه های عضلات بالا برنده چشم،  برداشته می شود که هیچ گونه زخم و اسکار در پلک ایجاد نمی کنند.

بالا بردن ابرو

ممکن است بعضی افراد تصور کنند که دچار افتادگی پلک هستند اما جالب است که بدانیم گاهی بخاطر پایین بودن ماهیچه ابرو شکل پلک افتاده به نظر می رسد.  لیفت ابرو جز دسته های جراحی زیبایی صورت نیز قرار می گیرد.که در این روش با ایجاد برش های کوچکی در کنار ابرو به سمت خارج و در ناحیه دو طرف گوش ها انجام می شود.

نکته: عمل جراحی زیبایی را متخصصان چشم، جراحان زیبایی صورت و متخصص گوش، حلق و بینی می توانند انجام دهند.

مقایسه بلفاروپلاسی درمانی با زیبایی

بلفاروپلاستی درمانی: آن دسته از جراحی پلک که به دلیل بروز مشکلات عمده مانند اختلال در بینایی و یا ساختار چشم ایجاد شده اند انجام می شود. در این مواقع پوست اضافه پلک به حدی افتاده و چروک شده است که مانع دید کامل فرد می شود. التهابات پوستی ناشی از روی هم قرار گرفتن این چروک ها و چربی ها نیز دلیل دوم و حتمی برای درمان آن است.

همچنین گاهی اوقات افتادگی و چروک پوست در نواحی پیرامون چشم به حدی می رسد که فرد مجبور به استفاده بیش از حد از عضلات پیشانی می شود که در طولانی مدت عضلات پیشانی نیز شل و افتاده می شوند.

بلفاروپلاستی زیبایی: در این موارد ممکن است پزشک برای درمان افتادگی پلک شما جراحی را پیشنهاد نکند اما انجام آن باعث بهبود پلک در طولانی مدت و زیبایی دو چند ظان صورت می شود. افتادگی پلک بر اثر چاقی یا افزایش سن نیز اتفاق می افتد که در این صورت پلک بالا و پایین چشم پف کرده و اغلب متورم است. این امر زیبایی و جذابیت چشم شما را تا حدود زیادی تحت تاثیر قرار می دهد. عمل بلفاروپلاستی زیبایی را در این موارد نیز انجام می دهند.

مناسب ترین کاندیدای جراحی پلک

جهت گرفتن اطلاعات درباره انواع جراحی های زیبایی پلک، بینی و صورت و نوبت دهی می توانید از طریق تماس و به صورت حضوری به مطب خانم دکتر الهام یعقوبی متخصص گوش، حلق و بینی در گرگان مراجعه نمایید.

 • بهترین کاندیدای جراحی پلک افرادی هستند که بخاطر افزایش سن وکهولت دچار افتادگی پلک شده اند.
 • تورم پلک می توند بر اثر آلرژی نیز در بعضی افراد اتفاق بیفتد که در این صورت باید ابتدا از این امر مطمئن باشید.
 • پف صورت بخصوص چشم ها می تواند براثر چاقی یا مصرف برخی مواد غذایی باشد.

در کل بهتر است که عمل جراحی پلک در سنین میانسالی انجام گیرد چرا که پوست شما باید فرایند پیری را سپری کند تا دلایل اصلی افتادگی پلگ مشخص شود. عمل جراحی پلک در جوانی نیز خطر جدی ندارد.

دستورالعمل های قبل وبعد از جراحی پلک

عموما جراحی پلک مانند بقیه عمل های زیبایی در حالت بیهوشی عمومی انجام می شود.  بنابراین رعایت برخی نکات برای این عمل الزامی است.

قبل از عمل:

 • از داروهایی که موچب رقیق شدن خون می گردد اجتناب کنید.
 • اگر دچار فشار خون هستید داروی مخصوص خود را در روز عمل استفاده کنید.
 • اگر بیماری خاصی دارید و داروهای خاصی مصرف می کنید با پزشک خود حتما مشورت کنید.
 • قبل از جراحی صورت خود را از هر گونه آلودگی و یا آرایش پاک کنید.
 • شما نیاز به یک نفر مراقب دارید تا در روز عمل در کنار شما باشد و از شما مراقبت کند.

بعد از عمل:

 • بعد از عمل به مدت 24 ساعت از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
 • بعد از 48 ساعت می توانید از کمپرس آب گرم استفاده کنید.
 • از داروهای مسکن بدون آسپرین در صورت بروز درد استفاده کنید.
 • از مصرف خود سرانه دارو پرهیز کنید.
 • به مدت دو هفته از پمادهای مخصوص، قطره های چشمی، بخور و پانسمان برای تسکین جای اسکار و درد می توانید استفاده کنید. َ

عوارض جراحی پلک

 • در چند روز اول خطای دید و مشکلات بینایی طبیعی هستند.
 • احتمال عفونت در جای بخیه ها وجود دارد که باید از آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک استفاده شود.
 • رد زخم در نواحی چشم به دلیل اسکار زیاد احتمال دارد.
 • به دلیل کوتاه شدن پلک ها ممکن است احساس اولیه تان به عمل خوشایند نباشد.
 • به مدت یک روز ممکن است احساس بی حسی در پلک ها داشته باشید.

کلام آخر

جراحی پلک از دسته جراحی زیبایی است که به تخصص، مهارت و ظرافت زیادی نیاز دارد و مهم است که جراح زیبایی و یا متخصصین جراحی پلاستیک این کار را انجام دهند. امیدواریم در این مقله اطلاعات لازم را درباره این عمل در اختیارتان گذاشته باشیم.

دکتر الهام یعقوبی

دکتر الهام یعقوبی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن و جراح پلاستیک بینی و صورت هستند.
ایشان مدرک تخصص گوش، حلق و بینی و جراحی پلاستیک بینی را از دانشگاه علوم پزشکی شیراز با رتبه ممتاز کسب کرده و بلافاصله در آزمون بورد تخصصی پذیرفته شده و بورد تخصصی را نیز با رتبه ممتاز اخذ نموده اند.
پس از گذراندن دوره طرح و سابقه جراحی های بسیار در زمینه بینی و سینوس در تهران مشغول به کار در بیمارستانهای بزرگ و کلینیک ها شدند. اکنون در شهر گرگان مشغول به فعالیت هستند.
با سابقه حدود ۲۵۰۰ اعمال جراحی شامل لوزه، عمل های زیبایی بینی، انحراف بینی، سینوزیت، لوزه، عمل های گردن، حلق و دهان و گوش را انجام داده اند. اعمال جراحی در بهترین و مجهز ترین مرکز کلینیک گرگان با کادر پرستاری و بیهوشی مجرب انجام می شود. همچنین مشاوره عمل های زیبایی و ویزیت پس از عمل رایگان است.
ایشان دوره های متعدد در زمینه جراحی زیبایی بینی، آندوسکوپی سینوس و تزریقات، ژل، بوتاکس، چربی و زیبایی صورت را گذرانده اند. همچنین سابقه حضور در کنگره های داخلی و خارجی زیادی داشته اند.
در مطب ایشان انواع روش های تشخیصی مدرن نظیر آندوسکوپی گوش و حلق و بینی و حنجره جهت تشخیص انواع بیماری های گوش حلق و بینی انجام می شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =