جراحی بینی طبیعی

یکی از انواع جراحی های بینی که این روزها درصد تقاضا و نیز علاقه مندان آن رو به افزایش بوده است جراحی بینی طبیعی است.

در این نوع جراحی بینی پزشک جراح با بکار گیری انواع تکنیک های جراحی می تواند بینی را به شکل بینی طبیعی فرم بدهد. در گذشته جراحی بینی طبیعی چندان مورد استقبال نبوده است اما این روزها بینی طبیعی نسبت به سایر انواع بینی مورد توجه و تقاضای بیشتری است.

در ادامه مقاله ای که در پیش رو دارید به طور مبسوط و اختصاصی به جراحی بینی طبیعی خواهیم پرداخت تا آشنایی عمیقی با این نوع جراحی بینی پیدا کنید.

عمل-بینی-طبیعی

جراحی بینی طبیعی چیست؟

در جراحی بینی طبیعی مهم ترین هدفی که دنبال می شود این است که ایرادات بینی به طور جزئی برطرف گردد و فرم بینی به صورت طبیعی باشد. بنابراین در جراحی بینی طبیعی تغییرات در روند جراحی بسیار محدود است و اقدامات چندان ویژه ای در ناحیه بینی انجام نمی شود.

در گذشته بسیاری از افرادی که با مشکلات تنفسی روبرو بودند جهت بهبود سیستم عملکرد بینی از جراح می خواستند که جراحی بینی طبیعی برای آن ها انجام شود. زیرا که این دسته از افراد سعی داشتند که علاوه بر زیبایی طبیعی عملکرد تنفسی خوبی داشته باشند.

انواع روش های جراحی بینی طبیعی

به طور کلی دو روش در جراحی بینی طبیعی قابل استفاده است که از این قرارند:

جراحی بینی به روش باز

در این روش پزشک جراح با برش هایی زیادی که در ناحیه بینی ایجاد می کند می تواند به بخش های مختلفی از بینی دسترسی پیدا کند. در نتیجه در این روش امکان ایجاد تغییرات گسترده وجود دارد. اغلب پزشکان جراحی از این روش جراحی استفاده می کنند.

جراحی بینی به روش بسته

در روش دوم که به آن روش بسته جراحی بینی گفته می شود برش های محدود تری در بخش های بیرونی بینی ایجاد می شود. این روش برای انواع بینی هایی کاربرد دارد که با مشکلات کمتری روبرو هستند و به تغییرات زیادی نیازمند نیستند.

ویژگی های بینی طبیعی

ویژگی های ظاهری بینی طبیعی از این قرار است:

 • زاویه نود درجه نوک بینی با لب فوقانی؛ در ناحیه نوک بینی مهم ترین اقدامی که انجام می شود بالا بردن محدود نوک بینی است. هدف صرفاً این است که افتادگی نوک بینی برطرف شود. در بینی های طبیعی برخلاف بینی های فانتزی نوک بینی بیش از حد به سمت بالا کشیده نمی شود. زاویه نوک بینی با لب بالایی ۹۰ درجه است اما در بینی های فانتزی این زاویه بیش از نود درجه است.
 • برداشت محدود استخوان بینی و سایز استاندارد پل بینی: در بینی های طبیعی پل بینی سایز متوسطی دارد و همچون بینی های فانتزی استخوان بینی کوچک تر از حد طبیعی نمی شود.
 • صاف بودن پل بینی و قوس دار نشدن پل بینی؛ در بینی های فانتزی به دلیل اینکه نوک بینی تا حد زیادی به سمت بالا کشیده می شود بینی قوس شدید پیدا می کند. اما در بینی های طبیعی نوک بینی چندان به سمت بالا نیست در نتیجه قوس بینی شدید نیست.

مزایای جراحی بینی طبیعی

برخی از افراد این پرسش را مطرح می کنند که جراحی بینی طبیعی چه مزایایی دارد و چه نتایج مثبتی به همراه دارد؟ برای پاسخ بدین پرسش باید بگوییم موارد زیر مهم ترین مزایای جراحی بینی طبیعی است:
 • فرم دهی طبیعی در ناحیه بینی: در روند جراحی ظاهر بینی به نوعی فرم داده می شود که به ساختار طبیعی بینی بسیار نزدیک است.
 • زیبا تر شدن و کاهش نواقص ظاهر بینی
 • عدم تغییرات گسترده در ناحیه بینی و در نتیجه کاهش احتمال خطر در بخش های مختلف بینی
 • افزایش اعتماد به نفس افراد
 • برداشتن قوز روی بینی
 • کاهش پهنای پل بینی
 • رفع افتادگی نوک بینی
 • رفع عدم قرینگی بین لوله های بینی

بهترین کاندیداها برای جراحی بینی طبیعی

برخی از افراد نسبت به دیگران گزینه های مناسب تری برای انجام جراحی بینی طبیعی هستند که در زیر برخی از آن ها بر می شمریم:

 • افرادی که انتظارات واقع بینانه ای نسبت به نتیجه جراحی بینی دارند و نیز توقع تغییرات چندان زیاد و غیر منطقی را در ناحیه بینی شان ندارند.
 • کسانی که به بیماری خاصی مبتلا نیستند.
 • کسانی که داروهای درمانی خاصی استفاده نمی کنند.
 • کسانی که حساسیت و یا آلرژی ندارند.
 • کسانی که نسبت به داروهای بیهوشی واکنش نشان نمی دهند.
 • کسانی که سیگار نمی کشند.
 • کسانی که به مقدار زیادی الکل مصرف نمی کنند.

آمادگی های قبل از جراحی بینی طبیعی

به دلیل این که جراحی بینی بسیار حساس و ویژه است باید کارهایی را با عنوان انواع اقدامات قبل از جراحی بینی طبیعی انجام دهید از جمله:

 • استفاده از انواع داروهای ضد انعقاد خون از جمله آسپرین، هپارین و وارفارین به مدت دو هفته ممنوع است.
 • استفاده از انواع مشروبات الکلی به مدت یک الی دو هفته پیش از جراحی بینی طبیعی ممنوع است.
 • استفاده از سیگار در مدت زمان یک الی دو هفته قبل از جراحی بینی ممنوع است.
 • استفاده از انواع لباس های راحتی و جلو باز مثل لباس هایی که دکمه دار زیپ دار هستند. زیرا که بعد از جراحی بینی طبیعی در آوردن لباس های جلو بسته بسیار دشوار است و می تواند باعث برخورد با بینی و شدید شدن خونریزی از ناحیه بینی شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی طبیعی

از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی طبیعی ضرورت دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مراقبت های تغذیه ای از جمله مهم ترین اقداماتی است که باید نهایت دقت را در این زمینه داشته باشید. برای کاهش میزان کبودی و تورم در اطراف بینی توصیه می شود که از آبمیوه آناناس و آب کرفس استفاده شود.
 • از دیگر مراقبت های تغذیه ای این است که حتما در یک هفته اولیه بعد از جراحی بینی از مواد غذایی آبکی و نرم استفاده کنید زیرا که غذاهای سفت نیازمند جویدن به مدت طولانی هستند. در این حالت عضلات صورت به میزان بیشتری تحریک می شوند. در نتیجه میزان خونریزی در این حالت افزایش پیدا خواهد کرد.
 • استفاده از انواع سرم های بهداشتی برای شستشوی نواحی داخلی بینی توصیه می شود. محلول های بهداشتی که به منظور شستشوی بینی تدارک دیده شده است از تمامی داروخانه ها قابل تهیه است. نحوه استفاده از آن ها به این گونه است که با یک سرنگ مخصوص می توانید محلول را به داخل بینی به آرامی تزریق کنید و بخش های داخلی بینی را شستشو دهید.
 • نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی باید به نحوی باشد که به بینی و نواحی اطراف آن فشاری وارد نشود. بنابراین حتماً در هنگام استراحت کردن از دو بالش زیر سر استفاده کنید و به صورت طاق باز بخوابید. یعنی صورت تان به سمت سقف باشد.
 • استفاه از موبایل به نحوی که هنگام دراز کشیدن آن را در مقابل صورت تان بگیرید ممنوع است زیرا که احتمال سقوط آن وجود دارد.
 • در هنگام کتاب خواندن نباید سرتان را به سمت پایین خم کنید زیرا که میزان خونریزی در این وضعیت افزایش خواهد داشت.
 • چسب زدن به بینی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی است. زیرا چسب زدن نوعی هشدار و زنگ خطر را برای دیگران به همراه دارد. در این وضعیت دیگران آگاه می شوند که باید فاصله خودشان را با شما حفظ کنند.

جراحی بینی طبیعی برای چه افرادی ممنوع است؟

جراحی بینی برای یکسری از افراد ممنوع است زیرا که شرایط جسمانی و یا صلاحیت پزشکی لازم را جهت اقدام برای جراحی بینی ندارند.

از جمله:

 • زنانی که زایمان داشته اند به مدت دو ماه نمی توانند تحت این عمل بینی قرار گیرند.
 • افرادی که به بیماری خاصی مبتلا هستند و از داروهای خاصی استفاده می کنند.
 • افرادی که یک مرتبه جراحی بینی انجام داده اند به مدت یکسال انجام جراحی بینی برایشان ممنوع است تا این که بعد از گذشت یک سال برای انجام این جراحی اقدام کنند.
 • افرادی که نسبت به نتیجه جراحی بینی انتظارات غیر منطقی دارند و بسیار ایدئالیستیک نسبت انجام جراحی بینی می نگرند.

کلام آخر

در مقاله ای که مورد مطالعه قرار دادید تمامی تلاش ما در جهت پاسخ به پرسش های بسیاری است که از سوی کاربران مطرح می شد. پیشنهاد می کنیم در صورتی که پاسخ پرسشی که در ذهن تان وجود دارد در این متن نیامده است و یا احتمالاً در خصوص مطالب این مقاله پرسشی دارید از پل ارتباطی ما با خوتان استفاده کنید و در بخش کامنت ها پرسش خود را مطرح کنید تا در اولین فرصت پاسخ آن را در اختیارتان قرار دهیم.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۴]

دکتر الهام یعقوبی

دکتر الهام یعقوبی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن و جراح پلاستیک بینی و صورت هستند.
ایشان مدرک تخصص گوش، حلق و بینی و جراحی پلاستیک بینی را از دانشگاه علوم پزشکی شیراز با رتبه ممتاز کسب کرده و بلافاصله در آزمون بورد تخصصی پذیرفته شده و بورد تخصصی را نیز با رتبه ممتاز اخذ نموده اند.
پس از گذراندن دوره طرح و سابقه جراحی های بسیار در زمینه بینی و سینوس در تهران مشغول به کار در بیمارستانهای بزرگ و کلینیک ها شدند. اکنون در شهر گرگان مشغول به فعالیت هستند.
با سابقه حدود ۲۵۰۰ اعمال جراحی شامل لوزه، عمل های زیبایی بینی، انحراف بینی، سینوزیت، لوزه، عمل های گردن، حلق و دهان و گوش را انجام داده اند. اعمال جراحی در بهترین و مجهز ترین مرکز کلینیک گرگان با کادر پرستاری و بیهوشی مجرب انجام می شود. همچنین مشاوره عمل های زیبایی و ویزیت پس از عمل رایگان است.
ایشان دوره های متعدد در زمینه جراحی زیبایی بینی، آندوسکوپی سینوس و تزریقات، ژل، بوتاکس، چربی و زیبایی صورت را گذرانده اند. همچنین سابقه حضور در کنگره های داخلی و خارجی زیادی داشته اند.
در مطب ایشان انواع روش های تشخیصی مدرن نظیر آندوسکوپی گوش و حلق و بینی و حنجره جهت تشخیص انواع بیماری های گوش حلق و بینی انجام می شود.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین سن برای انجام عمل جراحی بینی

بهترین سن برای انجام عمل جراحی بینی

همه ما دوست داریم نسبت به خودمان احساس زیبایی داشته باشیم، اما تعریف زیبایی برای هر کسی متفاوت است. برخی روی پوست بی‌عیب، برخی روی اندام زیبا و عده‌ای هم به جراحی بینی روی...

بررسی جراحی چشم گربه ای

بررسی جراحی چشم گربه ای

این روزها عمل‌های زیبایی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. جراحی چشم گربه ای نیز جزو دسته جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شود. این جراحی باعث لیفت و کشیدگی گوشه چشم‌ها به سمت بالا می‌شود و...

اهمیت نوع پوست در جراحی زیبایی بینی

اهمیت نوع پوست در جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی یکی از جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شود که نتیجه آن به چند مورد بستگی دارد. به طور مثال نوع پوست در جراحی زیبایی بینی تاثیر دارد و فرم نهایی بینی و نتیجه عمل با نوع پوست...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.