دکتر الهام یعقوبی » خدمات زیبایی » جراحی زیبایی بینی و تمامی آنچه در این باره باید بدانید!

جراحی زیبایی بینی و تمامی آنچه در این باره باید بدانید!

جراحی زیبایی بینی از شایعترین اعمال زیبایی است که در میان زنان و مردان طرفداران بسیاری دارد. از معیار های زیبایی صورت و بینی تناسب و تقارن و هماهنگی اجزای مختلف آن نسبت به یکدیگر است.

جراحی بینی موفقیت آمیز به نوعی از جراحی اطلاق می شود که درعین اینکه تناسب اجزای مختلف رعایت می شود، زوایا و فواصل طبق اصول زیبایی شناختی باشد؛ به ساختار بینی اعم از غضروف و بافت سالم بینی آسیب وارد نشود و از هر گونه افراط و بزرگنمایی پرهیز شود و در عملکرد بینی و مسیر عبور هوا و تنفس طبیعی و سیستم بویایی آسیب جبران ناپذیری وارد نگردد.

جراحی-زیبایی-بینی

روش های جراحی زیبایی بینی

بینی ها به دو نوع گوشتی و استخوانی تقسیم بندی می شوند، بینی های با پوست ضخیم و غضروف های پهن را بینی گوشتی می نامند ولی بینی های با پوست نازک و غضروف های محکم با برآمدگی را بینی استخوانی می گویند.

جراحی بینی از لحاظ تکنیک های جراحی به دو روش باز و بسته تقسیم بندی می شود.

به طور معمول بینی های با مشکلات بسیار می بایست تحت جراحی باز قرار گیرند. زیرا در جراحی بینی به روش باز، پوست بینی کاملا باز شده و جراح بینی دید بهتری داشته و کاملا می تواند پوست بینی را برداشته و ایرادات را برطرف نماید.

در صورتی که در جراحی بینی به روش بسته برش های بینی از داخل بینی انجام می شود و دید جراح بسیار کم است و برای بینی های با ایرادات بسیار کم مناسب خواهد بود.

چه افرادی برای جراحی زیبایی بینی مناسب هستند؟

برای انجام جراحی بینی نوع بینی و بافت آن در تصمیم پزشک ملاک مهمی است. همچنین شرایط فرهنگی و موقعیت اجتماعی بیمار، شرایط روحی و روانی او، توقعات بیمار همه در تصمیم برای جراحی پلاستیک بینی عوامل مهمی هستند، افرادی جهت جراحی بینی مناسب هستند علاوه بر رفع ایرادات بینی و بهبود ظاهر آن به صورت منطقی به جراحی نگاه می کنند و شرایط بینی خود قبل از عمل را در نظر دارند و انتظارات نامعقول و آرمانی نداشته باشند.

همچنین مهم است که بیمار در هنگام برنامه ریزی های عمل به جراح خود اعتماد کند. با توجه به اینکه عمل زیبایی بینی از پیچیده ترین و دقیق ترین اعمال جراحی زیبایی بدن محسوب می شود انتخاب جراح متخصص بینی مناسب می تواند شرایط بینی شما را با توجه به وضعیت کل صورت در نظر بگیرد، همچنین وضعیت انحراف تیغه بینی، سینوزیت، آلرژی و پولیپ بینی را در شما بررسی می کند چنانچه سانحه شکستگی قبل بینی، اختلال تنفسی، سینوزیت، آسم، مشکلات قلبی وکلیوی و کبدی و دیابت، آلرژی و یا فشار خون بالا و یا مشکلات اعصاب و روان مثل افسردگی و اختلال وسواسی دارید حتما قبل از عمل جراحی با جراح خود در میان بگذارید.

تفاوت جراحی های بینی

بینی طبیعی به بینی های گفته می شود که سایز بینی در طول جراحی کوچک می گردد ولی این تغییر سایز بسیار زیاد نخواهد بود و به ساختارهای بینی آسیبی وارد نمی شود. همچنین قسمت های فانکشنال بینی (مسیر تنفسی) حفظ شده و در عین حال که بیمار بینی زیبایی دارد ولی مشکلات بینی همانند تنفسی و بویایی پس از جراحی بسیار کم است.

در روش جراحی بینی فانتزی قوس بینی بیشتر خواهد بود، نوک بینی بسیار برجسته تر و با سایزی کوچک تر بوده است. گاهی اوقات ممکن است این نوع جراحی مشکلات تنفسی و بویایی برای بیمار ایجاد کند.

روش نیمه فانتزی علاوه بر داشتن قوس ملایم و زیبا ساختار های بینی و عملکرد آن حفظ می شود، روشی است که اکثریت زنان آن را می پسندند.

در نهایت یک جراح بینی علاوه بر آنکه زیبایی برای او حائز اهمیت است، حفظ عملکرد بینی، فانکشنال بینی و عدم اختلال بویایی اهمیت بالایی دارد لذا جراحی بینی فانتزی به دلیل وجود بروز آسیب های توصیه نمی گردد.

تفاوت جراحی باز و بسته

برش از داخل بینی انجام می گردد در صورتی که در روش باز برشی بر روی قسمت تیغه بینی (کولوملا) انجام می گردد و پوست به طور کامل بلند می شود.

در روش بسته دید جراح بینی بسیار محدود و کم است و جراح نمی تواند مشکلاتی بسیاری را رفع نمایید که برخی از این مشکلات نظیر بررسی ها و رفع ایرادات نوک بینی، پهنای بینی، مشکلات غضروفی نظیر پیوند غضروف، جراحی ترمیم بینی و … می باشد.

در حالی که در روش باز پوست به صورت کامل بلند می شود و این عامل سبب می گردد تا دسترسی و دید جراحی بهتر باشد و بتواند انواع مشکلات و اختلالات بینی را برطرف کند. مشکلاتی نظیر بدشکلی های بسیار، انحراف شدید، پیوند غضروف، ترمیم بینی و … در اکثریت مواقع با روش جراحی بینی به صورت باز انجام می گردد.

در نهایت بگوییم که انتخاب روش جراحی بینی بایستی پس از بررسی های لازم با توجه به وضعیت بیمار توسط جراح بینی انجام گردد.

جراحی بینی با لیزر

یکی از سوالات شایع اکثریت افراد این است که آیا لیزر جایگاه خاصی در جراحی بینی دارد و آیا جراحی بینی با لیزر امکان پذیر است؟ بایستی بدانید که لیزر جایگاه خاصی در جراحی بینی ندارد. برخی از افراد روش بسته جراحی بینی را روش لیزری می نامند. در واقع این حرف نادرست بوده است و روش لیزری نیست. تنها جایگاهی که برای لیزر در عمل بینی در نظر گرفته شده است جراحی یک نوع تومور بینی بنام رینوفیما می باشد که قسمت غضروف جلوی بینی بسیار بزرگ و بدشکل به حالت تومورال می شود که با استفاده از لیزر می توان حجم آن را کم نمود و ظاهر آن را با لایه برداری قابل تحمل کنیم.

در مورد زیبایی بینی گاهی صحبت می شود که برش روی تیغه بینی را با لیزر به جای تیغ جراحی انجام گردد که طبق تحقیقات مختلف مشاهده شده است که به هیچ عنوان لیزر نمی تواند جایگزین تیغ جراحی در عمل بینی گردد و با تیغ جراحی بسیار برش ظریف تر بوده و اسکار کمتری دارد. همچنین در خصوص داخل بینی برداشتن غضروف، استخوان و بافت ها با روش جراحی با تیغ بسیار دقیق تر بوده و نتیجه مطلوب تری خواهد داشت.

در نهایت بگوییم جراحی بینی با لیزر روش مناسبی نیست و این روش بیشتر جنبه تبلیغات را دارد.

استرس در جراحی بینی

یکی سوالات شایع اکثریت افراد این است که با استرس جراحی بینی چه باید کرد و چگونه می توان استرس قبل و بعد از جراحی بینی را می توان مدیریت نمود. استرس جراحی بینی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، استرس قبل از جراحی بینی می تواند ناشی از بیهوشی و پس از جراحی ناشی از درد، عوارض بیهوشی، قضاوت های افراد و همچنین ناشی از نتیجه نامطلوب باشد.

این استرس می تواند علائمی همانند تعریق، لرزش بدن، تپش قلب، بی حسی دست و پا، تهوع و استفراغ، تنگی نفس و یا یک حالت غش را نشان دهد، این امر در بسیاری از افراد وجود دارد و یک امر بسیار شایع و معمولی است.

به طور کلی بایستی بگوییم در صورت آنکه نگران نتیجه جراحی بینی و قضاوت های دیگران هستید بایستی در انتخاب جراح خود دقت لازم و کافی را داشته باشید و انجام مشاوره های قبل از جراحی می تواند به شما در انتخاب جراح بینی کمک بسزایی نمایید.

در طول جلسات مشاوره با انجام صحبت های اولیه و مشاهده نمونه کارهای جراحی می تواند به شما در انتخاب دقیق تر کمک نمایید. در صورت آنکه جراح خود را انتخاب کردید در چنین زمانی بایستی به صحبت های ایشان اعتماد کرده و خود را به او بسپارید.

برای کاهش استرس ناشی از بیهوشی می توانید با افرادی که سابقه جراحی دارند صحبت نمایید و همچنین انجام مشاوره با متخصص بیهوشی می تواند بسیار موثر باشد. در صورت آنکه سابقه مصرف دارو یا ابتلا به بیماری خاصی را دارید یا تجربه بیهوشی خاصی را داشته و به دارو یا ماده خاصی حساسیت دارید، حتما جراح بینی و متخصص بیهوشی را مطلع سازید تا اقدامات لازم قبل از جراحی برای شما انجام گردد.

استرس ناشی از درد پس از جراحی بینی بایستی بدانید که هر جراحی تهاجمی می تواند با درد همراه باشد اما درد حاصل از جراحی رینوپلاستی یا زیبایی بینی بسیار کم و قابل تحمل می باشد. در صورت وجود احساس درد می توانید با مصرف داروهای تجویز شده آن را به تدریج برطرف سازید.

در هر صورت بایستی افراد بتوانند استرس خود را مدیریت نمایند، اما افرادی که استرس بسیار همراه با تپش قلب دارند پزشک می تواند تپش قلب ناشی از استرس را با تجویز داروهای آرامش بخش برطرف نماید.

آماده سازی قبل از جراحی بینی

آماده سازی قبل از جراحی بینی به دو قسمت جراحی و بیهوشی تقسیم بندی می گردد.

به طور معمول قبل از جراحی، جراح بینی برای فرد آزمایش خون، سی تی اسکن و عکسی از بینی را برای بیمار تجویز می نماید. در حقیقت عکس بینی به عنوان یک نقشه در اتاق عمل مقابل چشم جراح قرار داده می شود تا جراح بتواند ایرادات بینی را مشاهده نموده و آن ها را بطرف نماید.

آزمایش خون شامل تست های کم خونی، کلیوی، انعقاد خون، تیروئید، همچنین تست کووید می باشد. در صورت آنکه بیمار مشکل خاصی داشته باشد جراح با توجه به شرایط فرد احتمال دارد تست های دیگری به این نوع آزمایش اضافه نماید.

آزمایش خون بسیار مهم است زیرا در صورت آنکه فرد کم خونی داشته و هموگلوبین آن زیر ده باشد نمی تواند جراحی را انجام دهد و بایستی ابتدا این مشکل برطرف شده سپس جراحی بینی انجام گردد.

سی تی اسکن به منظور تشخیص انحراف و سیتوزیت داخلی بینی انجام می گردد، تا در صورت وجود هر کدام از این موارد بتوان در طول جراحی آن ها را بطرف نمود.

قبل از جراحی فرد می بایست به مدت هشت ساعت ناشتا بوده و غذا و آب ننوشید. به دلیل آنکه اگر معده فرد پر باشد احتمال رفلاکس معده و انتقال محتویات بینی به داخل مسیر تنفسی وجود دارد و همین امر می تواند سبب ایجاد مشکلات تنفسی گردد، لذا ناشتا بودن قبل از جراحی بسیار حائز اهمیت می باشد.

فیلد جراحی بایستی تمیز باشد بدین معنا که مردان بایستی ریش، سیبیل و همین طور موهای جلوی بینی را شیو نمایند.

در صورت آنکه دارویی مصرف می نماید و سابقه بیماری را دارید، جراح بینی و متخصص بیهوشی را مطلع سازید. همچنین در صورت داشتن پروتز در بدن و دندان لق مطلع ساختن جراح بینی لازم خواهد بود.

قبل از جراحی در صورت استعمال دخانیات آن را بایستی قطع نماید.

در زمان جراحی از به همراه داشتن اجسام فلزی اجتناب ورزید.

مراقبت های بعد  از جراحی بینی

فرد می تواند به مدت پنج تا شش پس از جراحی بینی با هوشیاری کامل ترخیص می شود. البته در صورت آنکه فرد بتواند رژیم مایعات را متحمل شود و مشکلاتی همچون خونریزی، حالت تهوع و استفراغ شدید نداشته باشد می تواند مرخص شود و نیازی به بستری در بیمارستان نیست.

روز اول پس از جراحی بهتر است استراحت کامل داشته باشید.

رژیم غذایی مناسب داشته باشید، مایعات و غذاهای نرم استفاده نمایید و از خوردن غذاهای سفت، داغ و گرم، غذاهای که نیاز به جویدن دارد همانند سیب، هویج، ته دیگ و یخ خودداری کنید. همچنین جویدن آدامس در این زمان ممنوع می باشد. مصرف غذاهای حاوی ادویه به دلیل ایجاد آبریزش بینی ممنوع است.

استفاده از کمپرس یخ الزامی است و قرار دادن کمپرس بر روی پیشانی، دور چشم ها و نواحی کبودی صورت فراموش نکنید. استفاده از کمپرس یخ در 48 ساعت اول بدین صورت که هر یک ساعت به مدت پانزده دقیقه استفاده نمایید.

پس از دو روز اول استفاده از کمپرس گرم ضروری است و این نوع کمپرس طریق استفاده ی آن همانند کمپرس سرد بوده و به رفع درد و کبودی ها کمک خواهد نمود.

استفاده از داروهای تجویز شده ضروری است، داروهای ضد درد، ضد التهاب و آنتی بیوتیک به بهبود کمک می کند و بایستی طبق دستور پزشک مصرف گردد. تنها پماد ها، قطره ها و سرم های شست و شو از روز اول پس از جراحی لازم به استفاده نیست و پس از خارج کردن تامپون می توان از آن ها طبق دستور پزشک استفاده نمود.

نحوه خوابیدن پس از جراحی بدین صورت است که بایستی سر بالا باشد و پوزیشن بدین صورت باشد بدن به حالت نیمه نشسته قرار گیرد. سعی نمایید به حالت طاق باز خوابیده و از قرار گرفتن بر روی پهلو بپرهیزید زیرا این نوع خوابیدن سبب ایجاد فشار به پانسمان و گچ می شود.

فعالیت بدنی نداشته باشید زیرا داشتن فعالیت بدنی سبب ایجاد فشار به بینی و پانسمان آن می شود. استخر و سونا به مدت دو ماه پس از جراحی ممنوع می باشد.

از تماس آب با پانسمان و گچ خودداری کنید. در صورتی که صورت با آب تماس داشته باشد این امر سبب شل شدن پانسمان بینی می شود. روزی که برای برداشتن آتل و اسپیلنت بینی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می کنید می توانید استحمام نموده و زان استحمام بایستی کوتاه بوده و از قرار گرفتن در معرض آب بسیار گرم بپرهیزید و سپس به جراح مراجعه نمایید.

مسواک زدن دندان ها بلامانع است و می توانید از مسواک های نرم به آرامی و ملایمت جهت تمیز نمودن دندان های خود استفاده نمایید.

در صورت آنکه عینک میزنید، بهتر است که از قرار دادن مستقیم عینک بر روی بینی اجتناب ورزید. در چنین شرایطی می توانید با تجویز پزشک از لنزهای طبی استفاده نموده یا اینکه می توانید عینک را به طریقی استفاده نمایید که تماس مستقیمی با بینی نداشته باشد به طور مثال می توانید عینک را با چسب بر روی پیشانی قرار دهید و یا اینکه با کمک کش به دور سر خود نزدیک نمایید.

از فشار آوردن به بینی اجتناب ورزید به همین خاطر عطسه می بایست با دهان باز انجام گردد و از فین کردن اجتناب ورزید.

در معرض تاپش مستقیم نور آفتاب به مدت دو ماه قرار نگیرید.

خندیدن های شدید، گریه کردن، صحبت کردن و حرکات اضافی صورت پس از جراحی برای مدتی نبایست انجام گردد زیرا این امر می تواند به بینی و بخیه های آن فشار وارد نمایید.

ماساژ بینی پس از جراحی بینی

ماساژ بینی اگرچه در رفرنس ها بدان اشاره نشده است اما به صورت تجربی موثر می باشد. ماساژ بینی در روزهای ابتدای پس از جراحی با صلاحدید جراح می تواند کمک نماید که انحرافات جزئی را برطرف نماید و تورم را کاهش دهد.

کبودی پس از جراحی بینی

به طور معمول کبودی ها از روز دوم و سوم پس از جراحی شروع می شود و روز پنجم به اوج خود می رسد که گاهی تا چهارده روز ادامه پیدا می کند و سپس بهبود می یابد. البته مصرف برخی داروهای تجویزی همچون پماد ها می تواند به کاهش و سرعت بهبودی آن کمک نماید.

تورم پس از جراحی بینی

تورم بینی بلافاصله پس از جراحی ایجاد می شود و آن 48 ساعت ابتدایی پس از جراحی بسیار مهم است که بیمار از کمپرس سرد استفاده نماید. گاها تورم بینی بین دو تا سه ماه ادامه پیدا می کند و به صورت مختصر به مدت شش تا دوازده ماه باقی خواهد ماند.

چسب زدن بینی پس از جراحی

مدت زمان چسب زدن بینی با توجه به نوع پوست فرد متفاوت می باشد. به طور معمول بینی های که پوست معمولی دارند به مدت دو تا سه ماه توصیه می شود چسب زده شود. در صورت آنکه پوست نازک باشد یک ماه و نیم تا دو ماه کافی خواهد بود اما پوست های ضخامت بیشتری داشته و چرب است گاها توصیه می شود تا به مدت چهار ماه بینی چسب زده شود.

دکتر الهام یعقوبی

دکتر الهام یعقوبی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن و جراح پلاستیک بینی و صورت هستند.
ایشان مدرک تخصص گوش، حلق و بینی و جراحی پلاستیک بینی را از دانشگاه علوم پزشکی شیراز با رتبه ممتاز کسب کرده و بلافاصله در آزمون بورد تخصصی پذیرفته شده و بورد تخصصی را نیز با رتبه ممتاز اخذ نموده اند.
پس از گذراندن دوره طرح و سابقه جراحی های بسیار در زمینه بینی و سینوس در تهران مشغول به کار در بیمارستانهای بزرگ و کلینیک ها شدند. اکنون در شهر گرگان مشغول به فعالیت هستند.
با سابقه حدود ۲۵۰۰ اعمال جراحی شامل لوزه، عمل های زیبایی بینی، انحراف بینی، سینوزیت، لوزه، عمل های گردن، حلق و دهان و گوش را انجام داده اند. اعمال جراحی در بهترین و مجهز ترین مرکز کلینیک گرگان با کادر پرستاری و بیهوشی مجرب انجام می شود. همچنین مشاوره عمل های زیبایی و ویزیت پس از عمل رایگان است.
ایشان دوره های متعدد در زمینه جراحی زیبایی بینی، آندوسکوپی سینوس و تزریقات، ژل، بوتاکس، چربی و زیبایی صورت را گذرانده اند. همچنین سابقه حضور در کنگره های داخلی و خارجی زیادی داشته اند.
در مطب ایشان انواع روش های تشخیصی مدرن نظیر آندوسکوپی گوش و حلق و بینی و حنجره جهت تشخیص انواع بیماری های گوش حلق و بینی انجام می شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =