دکتر الهام یعقوبی » جراحی زیبایی صورت » همه چیز درباره جراحی بینی

همه چیز درباره جراحی بینی

شکل و فرم بینی در نژادها و کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و مدل بینی در یک فرد سیاهپوست در مقایسه با فرد سفید پوست فرق می کند. با این حال وجود ایرادات در بینی فرد را وادار می کند برای رفع آن تلاش کند. از روش های محبوب برای بازگرداندن زیبایی به بینی عمل رینوپلاستی یا عمل بینی می باشد. جراحی زیبایی بینی از شایعترین اعمال زیبایی است که در میان زنان و مردان طرفداران بسیاری دارد. از معیار های زیبایی صورت و بینی تناسب و تقارن و هماهنگی اجزای مختلف آن نسبت به یکدیگر است. جراحی بینی موفقیت آمیز به نوعی از جراحی اطلاق می شود که در عین اینکه تناسب اجزای مختلف رعایت می شود، زوایا و فواصل طبق اصول زیبایی شناختی باشد؛ به ساختار بینی اعم از غضروف و بافت سالم بینی آسیب وارد نشود و از هر گونه افراط و بزرگنمایی پرهیز شود و در عملکرد بینی و مسیر عبور هوا و تنفس طبیعی و سیستم بویایی آسیب جبران ناپذیری وارد نگردد. در این مقاله از سایت دکتر الهام یعقوبی، جراح بینی درباره عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی بیشتر می خوانیم:

تکنیک های جراحی زیبایی بینی

بینی ها به دو نوع گوشتی و استخوانی تقسیم بندی می شوند، بینی های با پوست ضخیم و غضروف های پهن را بینی گوشتی می نامند ولی بینی های با پوست نازک و غضروف های محکم با برآمدگی را بینی استخوانی می گویند. جراحی بینی از لحاظ تکنیک های جراحی به دو روش باز و بسته تقسیم بندی می شود. افرادی که تصمیم به عمل زیبایی بینی می گیرند فارغ از اینکه نوع بینی خود استخوانی یا گوشتی است، قصد دارند با عمل بینی، تیغه بینی خود را اصلاح کنند، پولیپ بینی یا قوز کوچک بر روی پل بینی را بردارند و شکل زیباتری به آن ببخشند. هنگامی که در جلسه مشاوره با پزشک جراح بینی خود هستید حتما اصطلاح جراحی باز و بسته را شنیده اید، جراحی باز و بسته که به ترتیب به آنها رینوپلاستی اندونازال (endonasal rhinoplasty) و رینوپلاستی بدون زخم (rhinoplasty’ scarless)  گفته می شود  دو روش اصلی و مجزا هستند که در جراحی زیبایی بینی به کار برده می شود. در ادامه به آنها می پردازیم:

انواع رینولاستی

روش بینی باز

روش بینی باز، نوعی عمل بینی برای رفع مشکلات عملکردی یا زیبایی بینی است که با ایجاد یک برش روی بافت نرم بین سوراخ های بینی (کولوملا) و بلند کردن پوست بینی انجام می شود ، اگر چه  عمل بینی بسته به همین منظور نیز انجام می شود، اما همه برش ها، در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود بدون اینکه پوست بینی به عقب برداشته شود.

 • از آنجا که ساختار بینی کاملاً آشکار شده است ، جراح به ساختار زیرین دسترسی بهتری دارد و بنابراین آزادی بیشتری در شکل دادن به بینی مطابق میل بیمار دارد.
 • حفظ شکل بینی در این روش در مقایسه با روش عمل بینی بسته ماندگاری بیشتری دارد.
 • بیشتر جراحان عمل زیبایی بینی را باز انجام می دهند. بنابراین  شانس شما برای یافتن یک جراح خوب برای جراحی زیبایی بینی بیشتر است.
 • جراحی بینی باز طولانی تر و تهاجمی تر از جراحی بینی بسته است ، بنابراین زمان بیشتری می برد تا تورم و کبودی بعد عمل بینی از بین برود.
 • ممکن است یک زخم بسیار کوچک روی پوست خارجی بینی باقی بماند ، اگرچه فقط در صورت خم کردن سر به عقب دیده می شود.

روش بینی بسته

عمل زیبایی بینی بسته اولین روش جراحی بینی بود که هنوز جراحان زیادی از آن استفاده می کنند. در این روش، برش های کوچکی در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود و جراح از طریق سوراخ های بینی تغییراتی در بینی ایجاد می کند بدون اینکه پوست را بلند کند. با این حال ، با وجود پیشرفت تکنیک های جراحی ، امروزه از روش بینی باز بیشتر استفاده می شود.

 • جراحی بینی بسته در مقایسه با روش باز، کمتر تهاجمی است، پس از جراحی جای زخمی آن باقی نمی ماند و تورم و کبودی کمتری ایجاد می کند.
 • در روش جراحی بینی بسته  مدت زمان کمتری لازم است تا پزشک جراحی زیبایی بینی انجام دهد.
 • از آنجا که مشاهده و محدودیت بافت ها و غضروف ها توسط پزشک جراح محدود است ، بنابراین او می تواند تغییرات محدودتر با ظرافت کمتری ایجاد کند.
 • تعداد جراحانی که در جراحی زیبایی بینی به روش بسته مهارت داشته باشند خیلی کم است.
 • برش های ایجاد شده در بینی باعث تضعیف ساختار بینی شده و ثبات شکل بینی را در بلندمدت از بین می برد.
 • هزینه عمل بینی با این روش گران تر خواهد بود و به دلیل حساسیت بالای آن، پزشک مبلغ بیشتری را درخواست می کند.

همانطور که در بالا گفته شد ، عمل بینی باز و بسته مزایا و معایب خاص خود را دارد. با این حساب، بسته به شرایط و نتایج  موردنیاز برای هر فرد ، یکی از روش ها مناسب تر از روش دیگر است. علاوه بر این ، مهارت جراح در هر یک از تکنیک ها عامل تعیین کننده ای در انتخاب نوع روش عمل است؛ پس در طی مشاوره قبل از عمل با جراح ،  درباره نوع روش جراحی صحبت کنید و به نتیجه برسید. البته به طور کلی عمل بینی برای باز هر نوع بینی مناسب است زیرا محدودیتی برای عمل بینی توسط جراح وجود نخواهد داشت. عمل بینی باز برای شما مناسب است اگر می خواهید اندازه بینی خود را تغییر دهید ، قوز پشت خود را بردارید یا نوک بینی خود را اصلاح کنید. از طرف دیگر، کسانی که خواهان تغییر اندکی در بینی مخصوصا در پل بینی هستند یا می خواهند با کمترین زمان توقف ممکن به سرعت بهبود یابند ، کاندیداهای خوبی برای عمل زیبایی بینی بسته هستند.


انواع مدل های عمل بینی

از آنجایی که مراجعه کنندگان انتظارات متفاوتی از عمل بینی دارند، برخی تمایل دارند عمل بینی کاملا مشخص نباشد و فرم طبیعی داشته باشد، برخی انتظار دارند بعد عمل، بینی عروسکی یا فانتزی داشته باشند و تعدادی در جستجوی نتیجه عمل مابین این دو دسته قبلی هستند. انواع مدل های عمل بینی در ادامه آورده شده است:

 • عمل بینی طبیعی
 • عمل بینی فانتزی
 • عمل بینی نیمه فانتزی

عمل بینی طبیعی

در عمل بینی طبیعی، سایز بینی در طول جراحی کوچک می گردد ولی این تغییر سایز بسیار زیاد نخواهد بود و به ساختارهای بینی آسیبی وارد نمی شود. همچنین قسمت های فانکشنال بینی (مسیر تنفسی) حفظ شده و در عین حال که بیمار بینی زیبایی دارد ولی مشکلات بینی همانند تنفسی و بویایی پس از جراحی بسیار کم است.

عمل-بینی-طبیعی

عمل بینی فانتزی

در روش جراحی بینی فانتزی قوس بینی بیشتر خواهد بود، نوک بینی بسیار برجسته تر و با سایزی کوچک تر بوده است. گاهی اوقات ممکن است این نوع جراحی مشکلات تنفسی و بویایی برای بیمار ایجاد کند.

عمل بینی فانتزی

عمل بینی نیمه فانتزی

روش نیمه فانتزی علاوه بر داشتن قوس ملایم و زیبا ساختار های بینی و عملکرد آن حفظ می شود، روشی است که اکثریت زنان آن را می پسندند. در نهایت یک جراح بینی علاوه بر آنکه زیبایی برای او حائز اهمیت است، حفظ عملکرد بینی، فانکشنال بینی و عدم اختلال بویایی اهمیت بالایی دارد لذا جراحی بینی فانتزی به دلیل وجود بروز آسیب های توصیه نمی گردد.

عمل بینی نیمه فانتزی

چه افرادی برای جراحی زیبایی بینی مناسب هستند؟

برای انجام جراحی بینی نوع بینی و بافت آن در تصمیم پزشک ملاک مهمی است. همچنین شرایط فرهنگی و موقعیت اجتماعی بیمار، شرایط روحی و روانی او، توقعات بیمار همه در تصمیم برای جراحی پلاستیک بینی عوامل مهمی هستند، افرادی جهت جراحی بینی مناسب هستند علاوه بر رفع ایرادات بینی و بهبود ظاهر آن به صورت منطقی به جراحی نگاه می کنند و شرایط بینی خود قبل از عمل را در نظر دارند و انتظارات نامعقول و آرمانی نداشته باشند. همچنین مهم است که بیمار در هنگام برنامه ریزی های عمل به جراح خود اعتماد کند. با توجه به اینکه عمل زیبایی بینی از پیچیده ترین و دقیق ترین اعمال جراحی زیبایی بدن محسوب می شود انتخاب جراح متخصص بینی مناسب می تواند شرایط بینی شما را با توجه به وضعیت کل صورت در نظر بگیرد، همچنین وضعیت انحراف تیغه بینی، سینوزیت، آلرژی و پولیپ بینی را
در شما بررسی می کند چنانچه سانحه شکستگی قبل بینی، اختلال تنفسی، سینوزیت، آسم، مشکلات قلبی وکلیوی و کبدی و دیابت، آلرژی و یا فشار خون بالا و یا مشکلات اعصاب و روان مثل افسردگی و اختلال وسواسی دارید حتما قبل از عمل جراحی با جراح خود در میان بگذارید.

نحوه عمل بینی

مراحل عمل بینی در شکل زیر آمده است، پزشک جراح بینی، از مطمئن ترین روش در عمل جراحی به منظور به حداقل رساندن آسیب به بافت های اطراف استفاده می کند.

 1. بعد از اینکه بیمار بیهوش یا بی حس شد، جراح برش های کوچک را در داخل سوراخهای بینی یا کولملا ایجاد می کند. پزشک، پوست بینی را به دقت بالا می برد تا به استخوان و غضروف زیرین دسترسی پیدا کند.

۲. جراح در مرحله بعد به برداشتن یا صاف کردن بافت به شکل مورد نیاز دست می زند.

۳. هنگامی که فرآیند تغییر شکل کامل شود، پزشک پوست را روی خطوط جدید بینی قرار می دهد و برش ها را می بندد.

جراحی بینی با لیزر

یکی از سوالات شایع اکثریت افراد این است که آیا لیزر جایگاه خاصی در عمل بینی دارد و آیا عمل بینی با لیزر امکان پذیر است؟ بایستی بدانید که لیزر جایگاه خاصی در جراحی بینی ندارد. برخی از افراد روش بسته عمل بینی را روش لیزری می نامند. در واقع این حرف نادرست بوده است و روش لیزری نیست. تنها جایگاهی که برای لیزر در عمل بینی در نظر گرفته شده است جراحی یک نوع تومور بینی بنام رینوفیما می باشد که قسمت غضروف جلوی بینی بسیار بزرگ و بدشکل به حالت تومورال می شود که با استفاده از لیزر می توان حجم آن را کم نمود و ظاهر آن را با لایه برداری قابل تحمل کنیم. در مورد زیبایی بینی گاهی صحبت می شود که برش روی تیغه بینی را با لیزر به جای تیغ جراحی انجام گردد که طبق تحقیقات مختلف مشاهده شده است که به هیچ عنوان لیزر نمی تواند جایگزین تیغ جراحی در عمل بینی گردد و با تیغ جراحی بسیار برش ظریف تر بوده و اسکار کمتری دارد. همچنین در خصوص داخل بینی برداشتن غضروف، استخوان و بافت ها با روش جراحی با تیغ بسیار دقیق تر بوده و نتیجه مطلوب تری خواهد داشت. ویدیوی زیر به عمل بینی با لیزر می پردازد:

استرس در عمل بینی

یکی سوالات شایع اکثریت افراد این است که با استرس جراحی بینی چه باید کرد و چگونه می توان استرس قبل و بعد از عمل بینی را می توان مدیریت نمود. استرس عمل بینی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، استرس قبل از جراحی بینی می تواند ناشی از بیهوشی و پس از جراحی ناشی از درد، عوارض بیهوشی، قضاوت های افراد و همچنین ناشی از نتیجه نامطلوب باشد.

این استرس می تواند علائمی همانند تعریق، لرزش بدن، تپش قلب، بی حسی دست و پا، تهوع و استفراغ، تنگی نفس و یا یک حالت غش را نشان دهد، این امر در بسیاری از افراد وجود دارد و یک امر بسیار شایع و معمولی است.

به طور کلی بایستی بگوییم در صورت آنکه نگران نتیجه جراحی بینی و قضاوت های دیگران هستید بایستی در انتخاب جراح خود دقت لازم و کافی را داشته باشید و انجام مشاوره های قبل از جراحی می تواند به شما در انتخاب جراح بینی کمک بسزایی نمایید.

در طول جلسات مشاوره با انجام صحبت های اولیه و مشاهده نمونه کارهای جراحی می تواند به شما در انتخاب دقیق تر کمک نمایید. در صورت آنکه جراح خود را انتخاب کردید در چنین زمانی بایستی به صحبت های ایشان اعتماد کرده و خود را به او بسپارید.

برای کاهش استرس ناشی از بیهوشی می توانید با افرادی که سابقه جراحی دارند صحبت نمایید و همچنین انجام مشاوره با متخصص بیهوشی می تواند بسیار موثر باشد. در صورت آنکه سابقه مصرف دارو یا ابتلا به بیماری خاصی را دارید یا تجربه بیهوشی خاصی را داشته و به دارو یا ماده خاصی حساسیت دارید، حتما جراح بینی و متخصص بیهوشی را مطلع سازید تا اقدامات لازم قبل از جراحی برای شما انجام گردد.

استرس ناشی از درد پس از عمل بینی بایستی بدانید که هر جراحی تهاجمی می تواند با درد همراه باشد اما درد حاصل از جراحی رینوپلاستی یا زیبایی بینی بسیار کم و قابل تحمل می باشد. در صورت وجود احساس درد می توانید با مصرف داروهای تجویز شده آن را به تدریج برطرف سازید.

در هر صورت بایستی افراد بتوانند استرس خود را مدیریت نمایند، اما افرادی که استرس بسیار همراه با تپش قلب دارند پزشک می تواند تپش قلب ناشی از استرس را با تجویز داروهای آرامش بخش برطرف نماید.

اقدامات قبل از عمل بینی

آماده سازی قبل از جراحی بینی به دو قسمت مرتبط با جراحی و مرتبط با بیهوشی تقسیم بندی می گردد. به طور معمول قبل از جراحی، جراح بینی برای فرد آزمایش خون، سی تی اسکن و عکسی از بینی را برای بیمار تجویز می نماید. در حقیقت عکس بینی به عنوان یک نقشه در اتاق عمل مقابل چشم جراح قرار داده می شود تا جراح بتواند ایرادات بینی را مشاهده نموده و آن ها را بطرف نماید.

آزمایش خون شامل تست های کم خونی، کلیوی، انعقاد خون، تیروئید، همچنین تست کووید می باشد. در صورت آنکه بیمار مشکل خاصی داشته باشد جراح با توجه به شرایط فرد احتمال دارد تست های دیگری به این نوع آزمایش اضافه نماید. آزمایش خون بسیار مهم است زیرا در صورت آنکه فرد کم خونی داشته و هموگلوبین آن زیر ده باشد نمی تواند جراحی را انجام دهد و بایستی ابتدا این مشکل برطرف شده سپس جراحی بینی انجام گردد.

سی تی اسکن به منظور تشخیص انحراف و سیتوزیت داخلی بینی انجام می گردد، تا در صورت وجود هر کدام از این موارد بتوان در طول جراحی آن ها را بطرف نمود.

قبل از جراحی فرد می بایست به مدت هشت ساعت ناشتا بوده و غذا و آب ننوشید. به دلیل آنکه اگر معده فرد پر باشد احتمال رفلاکس معده و انتقال محتویات بینی به داخل مسیر تنفسی وجود دارد و همین امر می تواند سبب ایجاد مشکلات تنفسی گردد، لذا ناشتا بودن قبل از جراحی بسیار حائز اهمیت می باشد.

فیلد جراحی بایستی تمیز باشد بدین معنا که مردان بایستی ریش، سیبیل و همین طور موهای جلوی بینی را شیو نمایند.

در صورت آنکه دارویی مصرف می نماید و سابقه بیماری را دارید، جراح بینی و متخصص بیهوشی را مطلع سازید. همچنین در صورت داشتن پروتز در بدن و دندان لق مطلع ساختن جراح بینی لازم خواهد بود.

قبل از جراحی در صورت استعمال دخانیات آن را بایستی قطع نماید.

در زمان جراحی از به همراه داشتن اجسام فلزی اجتناب ورزید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی به دلیل تاثیری که بر نتیجه عمل دارند دارای اهمیت هستند، در زیر به همه اقدامات و مراقبت های بعد عمل بینی اشاره شده است:

روز اول پس از جراحی بهتر است استراحت کامل داشته باشید.

فرد می تواند به مدت پنج تا شش پس از جراحی بینی با هوشیاری کامل ترخیص می شود. البته در صورت آنکه فرد بتواند رژیم مایعات را تحمل کند و مشکلاتی همچون خونریزی، حالت تهوع و استفراغ شدید نداشته باشد می تواند مرخص شود و نیازی به بستری در بیمارستان نیست.

در طی دو روز اول بعد از عمل ، خوابیدن با سر بالا و بالش بیش از حد معمول مفید است. این باعث کاهش فشار خون در داخل بینی می شود و می تواند خونریزی و تورم داخل بینی را کاهش دهد.

در صورت عدم توصیه پزشک ، آسپرین مصرف نکنید زیرا این کار خون شما را رقیق کرده و مدت زمان لخته شدن خون را افزایش می دهد.

اگرچه پس از عمل جراحی می توانید با بینی خود تنفس کنید، اما باید دو هفته پس از جراحی از فین کرد خودداری کنید، زیرا این امر احتمال خونریزی بینی را افزایش می دهد.

به مدت چهار هفته بعد از جراحی هیچ ورزش شدیدی انجام ندهید و چیز سنگینی را بلند نکنید. زیرا داشتن فعالیت بدنی سبب ایجاد فشار به بینی و پانسمان آن می شود. استخر و سونا به مدت دو ماه پس از جراحی ممنوع می باشد.

سیگار کشیدن باعث التهاب در بینی می شود، روند بهبودی را کند و عوارضی مانند خونریزی بینی و عفونت را بیشتر می کند. ترک سیگار چه در مرحله قبل از عمل و چه در دوره نقاهت بعد از جراحی بینی بسیار مفید است

در طول دوران بهبودی، از رفتن به مکان های شلوغ و رویدادهای اجتماعی خودداری کنید تا احتمال ابتلا به سرفه یا سرماخوردگی را کاهش دهید، چنین کاری موجب سرعت بخشیدن به روند بهبودی می شود.

اگر خونریزی بینی دارید ، سوراخ های بینی خود را به هم نزدیک کنید. استخوان های بینی خود را فشار ندهید ، زیرا این کار هیچ کاری نمی کند. سر خود را به جلو بگذارید ، و هر خونی که به گلوی شما می ریزد را بیرون بریزید (اگر خون را قورت دهید ، می تواند مخاط معده را تحریک کرده و احساس بیماری کند).

رژیم غذایی مناسب داشته باشید، مایعات و غذاهای نرم استفاده نمایید و از خوردن غذاهای سفت، داغ و گرم، غذاهای که نیاز به جویدن دارد همانند سیب، هویج، ته دیگ و یخ خودداری کنید. همچنین جویدن آدامس در این زمان ممنوع می باشد. مصرف غذاهای حاوی ادویه به دلیل ایجاد آبریزش بینی ممنوع است.

استفاده از کمپرس یخ الزامی است و قرار دادن کمپرس بر روی پیشانی، دور چشم ها و نواحی کبودی صورت فراموش نکنید. استفاده از کمپرس یخ در ۴۸ ساعت اول بدین صورت که هر یک ساعت به مدت پانزده دقیقه استفاده نمایید.

پس از دو روز اول استفاده از کمپرس گرم ضروری است و این نوع کمپرس طریق استفاده ی آن همانند کمپرس سرد بوده و به رفع درد و کبودی ها کمک خواهد نمود.

استفاده از داروهای تجویز شده ضروری است، داروهای ضد درد، ضد التهاب و آنتی بیوتیک به بهبود کمک می کند و بایستی طبق دستور پزشک مصرف گردد. تنها پماد ها، قطره ها و سرم های شست و شو از روز اول پس از جراحی لازم به استفاده نیست و پس از خارج کردن تامپون می توان از آن ها طبق دستور پزشک استفاده نمود.

نحوه خوابیدن پس از جراحی بدین صورت است که بایستی سر بالا باشد و پوزیشن بدین صورت باشد بدن به حالت نیمه نشسته قرار گیرد. سعی نمایید به حالت طاق باز خوابیده و از قرار گرفتن بر روی پهلو بپرهیزید زیرا این نوع خوابیدن سبب ایجاد فشار به پانسمان و گچ می شود.

از تماس آب با پانسمان و گچ خودداری کنید. در صورتی که صورت با آب تماس داشته باشد این امر سبب شل شدن پانسمان بینی می شود. روزی که برای برداشتن آتل و اسپیلنت بینی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می کنید می توانید استحمام نموده و زان استحمام بایستی کوتاه بوده و از قرار گرفتن در معرض آب بسیار گرم بپرهیزید و سپس به جراح مراجعه نمایید.

مسواک زدن دندان ها بلامانع است و می توانید از مسواک های نرم به آرامی و ملایمت جهت تمیز نمودن دندان های خود استفاده نمایید.

در صورت آنکه عینک میزنید، بهتر است که از قرار دادن مستقیم عینک بر روی بینی اجتناب ورزید. در چنین شرایطی می توانید با تجویز پزشک از لنزهای طبی استفاده نموده یا اینکه می توانید عینک را به طریقی استفاده نمایید که تماس مستقیمی با بینی نداشته باشد به طور مثال می توانید عینک را با چسب بر روی پیشانی قرار دهید و یا اینکه با کمک کش به دور سر خود نزدیک نمایید.

از فشار آوردن به بینی اجتناب ورزید به همین خاطر عطسه می بایست با دهان باز انجام گردد و از فین کردن اجتناب ورزید.

در معرض تاپش مستقیم نور آفتاب به مدت دو ماه قرار نگیرید.

خندیدن های شدید، گریه کردن، صحبت کردن و حرکات اضافی صورت پس از جراحی برای مدتی نبایست انجام گردد زیرا این امر می تواند به بینی و بخیه های آن فشار وارد نمایید.

مهم ترین اقدامات پس از عمل بینی در عکس زیر مشاهده می کنید:

مراقبت های پس از عمل بینی
مراقبت های پس از عمل بینی

ماساژ بینی پس از عمل بینی

ماساژ بینی اگرچه در رفرنس ها بدان اشاره نشده است اما به صورت تجربی موثر می باشد. ماساژ بینی در روزهای ابتدای پس از جراحی با صلاحدید جراح می تواند کمک نماید که انحرافات جزئی را برطرف نماید و تورم را کاهش دهد.

تورم پس از عمل بینی

تورم و کبودی بینی بلافاصله پس از جراحی ایجاد می شود و آن ۴۸ ساعت ابتدایی پس از جراحی بسیار مهم است که بیمار برای رفع تورم از کمپرس سرد استفاده نماید. گاها تورم بینی بین دو تا سه ماه ادامه پیدا می کند و به صورت مختصر به مدت شش تا دوازده ماه باقی خواهد ماند. کبودی ها از روز دوم و سوم پس از جراحی شروع می شود و روز پنجم به اوج خود می رسد که گاهی تا چهارده روز ادامه پیدا می کند و سپس بهبود می یابد. البته مصرف برخی داروهای تجویزی همچون پماد ها می تواند به کاهش و سرعت بهبودی آن کمک نماید.

تغذیه پس از جراحی بینی

پس از عمل بینی، غذایی که می خورید اهمیت زیادی دارد، زیرا می تواند دوره نقاهت را آسان و روند بهبودی را سرعت ببخشد. بنابراین رژیم غذایی کمک می کند که بهترین نتیجه را از جراحی بینی خود بگیرید و عوارض جانبی پس از عمل را به حداقل برسانید. البته در صورتی که رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد معدنی باشد. مصرف میوه ها و سبزیجات به دلیل دارا بودن ویتامین ها و املاح موجب می شود بافت و استخوان های بینی سریع تر بهبودی پیدا کنند و به وضعیت نرمال خود بازگردند. نکته مهم این است توجه به داشتن سبک غذایی سالم تنها محدود به پس از جراحی بینی نمی شود بلکه زمانی که تصمیم به جراحی بینی گرفتید و زمان کمی تا روز عمل باقی نمانده است را باید از یک برنامه غذایی مفید و مغذی پیروی کنید. مواردی مانند بیهوشی عمومی، مسکن ها و داروهایی که وارد بدن می شود لازم است برای جلوگیری از یبوست و عوارض ناشی از عمل جراحی، بدن را به انواع مختلف مواد مغذی مجهز کنید؛ از این رو تغذیه پس از عمل بینی اهمیت زیادی دارد.

چسب زدن بینی پس از جراحی

مدت زمان چسب زدن بینی با توجه به نوع پوست فرد متفاوت می باشد. به طور معمول بینی های که پوست معمولی دارند به مدت دو تا سه ماه توصیه می شود چسب زده شود. در صورت آنکه پوست نازک باشد یک ماه و نیم تا دو ماه کافی خواهد بود اما پوست های ضخامت بیشتری داشته و چرب است گاها توصیه می شود تا به مدت چهار ماه بینی چسب زده شود.

عوارض جراحی زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی نیز مانند هر عمل دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد که البته به نسبت سایر عمل‌های جراحی در صورت داشتن جراح بینی مجرب، بسیار کمتر است:

درد
با توجه به این که بافت غضروفی و استخوانی بینی اصلاح می‌شود، ممکن است در محل جراحی احساس درد داشته باشد که بسیار خفیف است و با داروهای مسکن ضعیف که نیاز به نسخه نیز ندارند، برطرف می‌شود

کبودی
کبودی اطراف چشم بعد از جراحی غالبا دیده می‌شود که طبیعی است و جای نگرانی ندارد. رژیم غذایی مناسب و مصرف آب میوه‌های طبیعی در کاهش آن نقش موثری دارد. کبودی بعد از عمل معمولا بعد از چند روز برطرف خواهد شد

ورم
معمولا در روزهای اول بعد از جراحی اطراف چشم و بینی متورم می‌شود که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است. این ورم بعد از ۲ هفته به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. البته لازم به ذکر است که استفاده از کمپرس آب سرد در تسریع روند بهبودی می‌تواند بسیار موثر باشد.

گرفتگی بینی
ممکن است بعد از عمل بیمار احساس گرفتگی در بینی خود داشته باشد که نباید برای برطرف شدن آن تلاش کند، چراکه ممکن است به بینی خود آسیب وارد کند. شست و شو بینی و استفاده از سرم در برطرف شدن این احساس می‌تواند کمک کننده باشد.

ترشحات خونی
معمولا در چند روز اول بعد از جراحی ممکن است ترشحات خونی و خون‌ریزی اندکی از ناحیه بینی داشته باشید که جای نگرانی ندارد، اما در صورتی که خونریزی شدید شود، به پزشک خود اطلاع دهید

مشکلات تنفسی
در گذشته به دلیل حذف بافت‌های بینی و آسیب‌های مخاطی، ایجاد مشکلات تنفسی در بیماران بعد از عمل شایع بود. اما امروزه با استفاده از تکنیک‌های جدید و اصلاح و تقویت بافت‌ها به جای حذف، بروز این گونه مشکلات به حداقل رسیده است.

عوارض جراحی زیبایی بینی

انتخاب بهترین جراح بینی

از آنجایی که عمل بینی در صورت اینکه نتیجه خوبی نداشته باشد، راه آسانی برای بهبود و اصلاح آن وجود ندارد، لازم است قبل عمل درباره عمل بینی خود تحقیق کنید. برای انتخاب بهترین جراح بینی لازم است موارد زیر را در نظر بگیرید:

داشتن مجوز طبابت

اولین قدم در فرآیند انتخاب جراح بینی این است که از مجوز طبابت دکتر مطمئن شوید. چنین پزشکی دوره های لازم جراحی را به پایان رسانده و با شرکت در آزمون های تخصصی، موفق به دریافت گواهی تخصص مربوطه شده است. اکثر پزشکانی که متخصص گوش، حلق و بینی باشند درصورت داشتن گواهینامه های لازم و گذراندن دوره های آموزشی می توانند برای جراحی بینی اقدام کنند.

ارزیابی و تجربه جراح

سطح تجربه جراح در انجام عمل زیبایی بینی عامل مهمی محسوب می شود. این کار اطلاعاتی را در مورد تجربه جراح و تعداد جراحی های بینی که در طول زندگی حرفه ای خود انجام داده است را ارائه می دهد. با بررسی رزومه کاری و تحقیقات آفلاین یا آنلاین جراح های احتمالی می توان جراح با تجربه را انتخاب کرد.

تجربه و تخصص جراح بینی

مشخص است جراح بینی هر چه تعداد عمل های بینی بیشتری داشته باشد، تجربه و مهارت بیشتری دارا است.

تعداد نمونه کاری های جراح بینی

دانش و تخصص جراح بینی بر روی نتایج عمل جراحی که بر روی بیماران خود داشتند، آشکار می شود. عکس های قبل و بعد عمل در واقع همان نمونه کارهای آنها است و از این طریق می توان مهارت ها و سبک عمل بینی را ارزیابی کرد.  مهمتر از همه با بررسی عکس های قبل و بعد آن می توانید نتایج جراحی بینی های مشابه بینی خود را از نظر شکل و اندازه مشاهده کنید و به یک تصوری از جراحی بالقوه خود برسید. این مورد از آن جهت مهم است زیرا برخی از جراحان بینی در برخی از موارد بهتر از دیگری باشد، به عنوان یک پزشک در جراحی بینی گوشتی و برخی در جراحی بینی فانتزی بهتر باشد

صحبت با بیماران قبلی

صحبت مستقیم با مراجعه کنندگان قبلی جراح موردنظر، راهی عالی برای کسب اطلاعات دست اول در مورد جراح بینی است. بنابراین اگر یکی از دوستان یا اقوام شما تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته است، حتما در مورد تجربه خود و اینکه از انتخاب پزشک خود راضی هستند با آنها صحبت کنید. نه تنها این افراد می توانند از میزان رضایت خود از تجربه خود با جراح به شما بگویند، بلکه نتیجه عمل آنها را نیز خود می توانید از نزدیک ببنید.

ارزیابی ارتباط جراح بینی با بیماران خود

مشاوره قبل از جراحی بینی از اهمیت اساسی برخوردار است، زیرا در این جلسه از انتظارات، نگرانی ها و خواسته های جراحی بینی صحبت می شود. جراح بینی خوب در طول این جلسه با حوصله به گفته های شما توجه می کند و وقت زیادی را برای شفاف سازی نتیجه عمل مانند روش، خطرات احتمالی و نحوه مراقبت پس از عمل، صرف می کند. علاوه بر این نگرانی و استرس قبل از عمل بینی را به حداقل می رساند و تمایل خود را به راهنمایی و پاسخگویی نشان می دهد.

بنابراین اگر جراح مهارت بالایی داشته باشد ولی به انتظارات و خواسته های شما بی توجه باشد، قطعا نمی تواند رضایت شما را پس از اتمام جراحی بدست بیاورد. بنابراین انتخاب بهترین جراح بینی برای کسب نتیجه مطلوب لازم است.

به طور کلی بهترین جراح بینی همه خصوصیات زیر را دارد:

 • توانایی برقراری ارتباط خوب با بیمار و گوش دادن به خواسته ها و تمایلات بیمار
 • تمایل به ارائه توضیحات دقیق در مورد جنبه های مختلف جراحی از جمله نوع جراحی، نتایج احتمالی، عوارض احتمالی، بایدها و نبایدهای قبل و بعد عمل، زمان بهبودی و غیره.
 • تمایل به ترجیحات شخصی بیمار
 • داشتن درک مناسب از هماهنگی ویژگی های مختلف صورت با در نظر گرفتن نسبت صورت هنگام جراحی کردن
 • توجه به سلامتی بیمار و ترجیح آن بر منافع اقتصادی خود
 • استفاده از پیشرفته ترین فناوری های پزشکی
 • امکان شخصی سازی هر عمل بینی باتوجه به نیازهای بیمار (عدم پیروی از یک رویکرد یکسان برای همه )
 • امکان دسترسی و تماس با پزشک بعد عمل در مواقع لزوم

جراحی زیبایی بینی با دکتر الهام یعقوبی

دکتر الهام یعقوبی، جراح بینی و متخصص گوش، حلق و بینی با داشتن سابقه کاری و تجربه بالا و داشتن صدها نمونه کار جراحی بینی توانسته است توانمندی خود را ثابت کرده و در این زمینه به موفقیت زیادی دست یافته است. برای مشاهده نمونه کارهای عمل بینی دکتر الهام یعقوبی به پیج اینستاگرام او مراجعه کرده و برای مشاوره در خصوص عمل بینی با او، با شماره ۰۹۰۱۲۳۱۲۴۳۴ تماس حاصل بفرمایید.

در این ویدیو نتیجه عمل بینی یکی از بیماران دکتر الهام یعقوبی را می بینید که در آن رضایت خود را نشان داده است.


سوالات متداول

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۳.۸]

دکتر الهام یعقوبی

دکتر الهام یعقوبی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن و جراح پلاستیک بینی و صورت هستند.
ایشان مدرک تخصص گوش، حلق و بینی و جراحی پلاستیک بینی را از دانشگاه علوم پزشکی شیراز با رتبه ممتاز کسب کرده و بلافاصله در آزمون بورد تخصصی پذیرفته شده و بورد تخصصی را نیز با رتبه ممتاز اخذ نموده اند.
پس از گذراندن دوره طرح و سابقه جراحی های بسیار در زمینه بینی و سینوس در تهران مشغول به کار در بیمارستانهای بزرگ و کلینیک ها شدند. اکنون در شهر گرگان مشغول به فعالیت هستند.
با سابقه حدود ۲۵۰۰ اعمال جراحی شامل لوزه، عمل های زیبایی بینی، انحراف بینی، سینوزیت، لوزه، عمل های گردن، حلق و دهان و گوش را انجام داده اند. اعمال جراحی در بهترین و مجهز ترین مرکز کلینیک گرگان با کادر پرستاری و بیهوشی مجرب انجام می شود. همچنین مشاوره عمل های زیبایی و ویزیت پس از عمل رایگان است.
ایشان دوره های متعدد در زمینه جراحی زیبایی بینی، آندوسکوپی سینوس و تزریقات، ژل، بوتاکس، چربی و زیبایی صورت را گذرانده اند. همچنین سابقه حضور در کنگره های داخلی و خارجی زیادی داشته اند.
در مطب ایشان انواع روش های تشخیصی مدرن نظیر آندوسکوپی گوش و حلق و بینی و حنجره جهت تشخیص انواع بیماری های گوش حلق و بینی انجام می شود.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین سن برای انجام عمل جراحی بینی

بهترین سن برای انجام عمل جراحی بینی

همه ما دوست داریم نسبت به خودمان احساس زیبایی داشته باشیم، اما تعریف زیبایی برای هر کسی متفاوت است. برخی روی پوست بی‌عیب، برخی روی اندام زیبا و عده‌ای هم به جراحی بینی روی...

بررسی جراحی چشم گربه ای

بررسی جراحی چشم گربه ای

این روزها عمل‌های زیبایی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. جراحی چشم گربه ای نیز جزو دسته جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شود. این جراحی باعث لیفت و کشیدگی گوشه چشم‌ها به سمت بالا می‌شود و...

اهمیت نوع پوست در جراحی زیبایی بینی

اهمیت نوع پوست در جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی یکی از جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شود که نتیجه آن به چند مورد بستگی دارد. به طور مثال نوع پوست در جراحی زیبایی بینی تاثیر دارد و فرم نهایی بینی و نتیجه عمل با نوع پوست...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۷ دیدگاه ها
 1. سلام شما ترمیم بینی هم انجام میدین ؟ اگر پیش کس دگ ای عمل کرده باشیم و بخوایم واسه ترمیم بیایم پیش شما قبول میکنین؟

  پاسخ
 2. سلام ببخشید شما با لیزر برای بینی گوشتی هم جراحی بینی انجام میدید؟

  پاسخ
 3. سلام چطور می تونم از هزینه عمل ترمیم بینیتون مطلع بشم؟

  پاسخ
  • سلام. لطفا با مطب تماس بگیرید.

   پاسخ
 4. خانم دکتر من بینیم‌گوشتیه نمیتونم یکمم فانتزی عمل کنم حتی؟ همه میگن نمیشه گوشتی رو فانتزی عمل کرد

  پاسخ
  • به مطب مراجعه کنید.

   پاسخ
 5. سلام من ۱۶ سالمه میشه عمل کنم ؟؟ طاقت ندارم دگ بینیم خیلی زشتههه چند جا رفتم میگن حتما باید ۱۸ سالت بشه

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.