دکتر الهام یعقوبی » خدمات درمانی » جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس

جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس

آندوسکوپی بینی و سینوس یکی از روش های جدید برای تشخیص و درمان مشکلات سینوس ها و بینی است. برخی بیماری های بینی و سینوس از طریق ام آر آی و سی تی اسکن قابل تشخیص نیستند به همین دلیل برای بررسی بیشتر از اندوسکوپی استفاده می شود. در ادامه به صورت گسترده تری در خصوص جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس مطالبی را بیان خواهیم نمود تا پایان با ما همراه باشید. اگر می خواهید در خصوص درمان سینوزیت بیشتر بدانید حتما بخوانید.

آندوسکوپی بینی و سینوس چیست؟

گرفتگی بینی، سرفه، تخلیه مخاط درشت از بینی می تواند جزء نشانه های التهاب سینوس های بینی باشد که به سینوزیت معروف است. سینوس ها به شکل حفره های فرورفته در استخوان گونه، اطراف چشم و بینی هستند. حفره ها حاوی مخاط می باشند که می تواند به گرم، مرطوب و تمیز کردن هوایی که تنفس می کنید بسیار کمک کند.

پزشکان برای تشخیص سینوزیت از سیتی اسکن استفاده می کنند ولی در صورتی که فرد به سینوزیت مزمن دچار شده باشد در این صورت آندوسکوپی بینی و سینوس می تواند بهترین راه برای درمان باشد. از کاربردهای آندوسکوپی تنها مربوط به بینی نمی باشد بلکه برای تشخیص انواع بیماری های مزمن، توده های خوش خیم و بدخیم سینوس ها و یا نمونه برداری نیز کاربرد دارد.

عدم مراجعه به موقع و طولانی شدن درمان سینوزیت حاد می تواند جزء دلایل اصلی مبتلا شدن به سینوزیت مزمن باشد.

عمل جراحی آندوسکوپی سینوس

اگر شما هم به سینوزیت مزمن مبتلا شدید در این صورت حتما به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا سریعا تحت درمان قرار بگیرید. جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس به این صورت است که پزشک با استفاده از میله ای که آندوسکوپ نام دارد و روی آن دوربینی قرار گرفته می تواند داخل بینی بیمار را مشاهده کند.

بعد از اینکه پزشک میله را داخل بینی قرار داد بافت های سینوس کاملا باکیفیت و بزرگ قابل مشاهده می باشند. مشکلاتی که باعث بسته شدن سینوس ها می شوند اعم از گرفتگی های طبیعی، پولیپ بینی، بافت های جای زخم را پزشک معالج با استفاده از ابزار مخصوصی از بینی خارج می کند.

جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس بدون هیچ برشی انجام می شود و تنها از طریق سوراخ های بینی می باشد، به همین خاطر افراد بعد از انجام جراحی همان روز مرخص می شوند.

جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس

هدف از جراحی آندوسکوپی سینوس و بینی چیست؟

 • عمل جراحی می تواند باعث تقویت حس بویایی در فرد شود.
 • سینوزیت مزمن به صورت کامل درمان می شود.
 • بیماری های مربوط به سینوزیت کاهش می یابد.
 • ترشحات سینوسی نیز کم می شود.

اقدامات قبل از جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس

جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس همانند سایر عمل های جراحی نیازمند انجام اقداماتی قبل از جراحی می باشد که شامل موارد زیر هستند.

 • حتما می بایست قبل از جراحی سوابق درمانی و پزشکی خود را در اختیار پزشک معالج قرار دهید.
 • اگر طی یک سال گذشته عمل خاصی را انجام داده اید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
 • آزمایشاتی که به منظور جراحی تجویز شده است را حتما انجام دهید و نتیجه را در اختیار پزشک قرار دهید.
 • مصرف سیگار و دخانیات از ۲ هفته قبل از عمل ممنوع می باشد چرا که در روند بهبودی بیمار تاثیر می گذارد و آن را کندتر می کند.
 • مصرف داروهایی چون آسپرین و ادویل از ۲ هفته قبل از جراحی ممنوع است چرا که احتمال خونریزی در زمان عمل را افزایش می دهد.

مراقبت های بعد از جراحی آندوسکوپی سینوس

 • در روز عمل حتما بیمار یک نفر را به عنوان همراه کنار خود داشته باشد.
 • اگر در زمان جراحی فرد به دستور پزشک تحت بیهوشی عمومی باشد در این صورت بعد از عمل بیمار باید یک شب بستری شود. اما اگر جراحی با بی حسی موضعی باشد در این صورت بعد از انجام عمل فرد نیازی به بستری شدن ندارد.
 • بعد از عمل جراحی تا دو هفته بیمار می بایست از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کند.
 • تا دو هفته بعد از عمل از فین کردن خودداری شود چرا که ریسک خونریزی را در فرد افزایش می دهد.
 • داروهای التهابی نظیر آسپرین و بروفن ریسک خونریزی را افزایش می دهند، پس بیمار نباید تا ۱۴ روز بعد عمل از این داروها استفاده کند.
 • ۱۴ روز بعد از انجام عمل بیمار می تواند به انجام کارهای روزمره خود ادامه دهد.

خطرات و عوارض جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس

خطرات و عوارض جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس عبارتند از:

خونریزی

اگر ۳ تا ۵ روز بعد از عمل بیمار کمی خون ترشح کند جای هیچ نگرانی نیست و این موضوع کاملا عادی می باشد، ولی اگر بعد از جراحی بیمار مدام خونریزی داشته باشد باید سر خود را کمی به عقب مایل کند و از راه بینی آرام و آهسته نفس بکشد.

اگر تمامی این کارها را انجام دادید ولی بازهم خونریزی متوقف نشد در این صورت از اسپری افرین استفاده کنید نکته بسیار اینکه اسپری های مختلفی برای توقف خونریزی وجود دارد. اگر با اسپری نیز خونریزی متوقف نشد حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

درد

داشتن کمی درد بعد از جراحی کاملا طبیعی می باشد، تایلنول بسیار قوی اغلب تنها چیزی است که بعد از عمل جراحی به منظور تسکین درد ملایم مصرف می شود. ولی اگر این دارو نیز در تسکین درد شما تاثیری نداشت فقط از داروهای ضد درد تجویز شده پزشک استفاده کنید.

آندوسکوپی بینی و سینوس

خستگی

احساس خستگی در یک هفته بعد از جراحی کاملا طبیعی می باشد، همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که ممکن است یک فرد خیلی زودتر به محل کار خود برگردد. ولی در مقابل بعضی دیرتر که این موضوع بستگی به قوای بدنی فرد دارد.

ترشح و گرفتگی بینی

یکی از مشکلاتی که یک هفته اول بعد از جراحی خواهید داشت ترشح و گرفتگی بینی می باشد که با از گذشت ۲ تا ۳ هفته بعد از عمل برطرف می شود.

هزینه جراحی اندوسکوپی بینی و سینوس

امروزه آندوسکوپی بینی و سینوس یکی از عمل های جراحی محبوب برای تشخیص و درمان بیماری ها است.

دغدغه اصلی برخی بیماران هزینه جراحی است. باید گفت که هزینه جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس را نمی توان قبل از معاینه متخصص مشخص کرد. متخصص باید ابتدا معاینات لازم را انجام دهد و مشکلات فرد را تعیین کند. بنا بر میزان مشکلات و علائمی که فرد دارد می توان هزینه را در جلسه مشاوره و ویزیت مشخص کرد.

اگر فردی تمایل داشته باشد که جراح گوش و حلق و بینی، به صورت همزمان مشکلات سینوسی را تشخیص دهد و درمان کند، و همچنین عمل جراحی زیبایی یا درمانی بینی انجام دهد، این امکان وجود دارد.

در صورتی که سوالی در زمینه جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر الهام یعقوبی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراح پلاستیک و آندوسکوپی بینی مطرح کنید. سپس پاسخ خود را در سریعترین زمان ممکن دریافت نمایید.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۴]

دکتر الهام یعقوبی

دکتر الهام یعقوبی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن و جراح پلاستیک بینی و صورت هستند.
ایشان مدرک تخصص گوش، حلق و بینی و جراحی پلاستیک بینی را از دانشگاه علوم پزشکی شیراز با رتبه ممتاز کسب کرده و بلافاصله در آزمون بورد تخصصی پذیرفته شده و بورد تخصصی را نیز با رتبه ممتاز اخذ نموده اند.
پس از گذراندن دوره طرح و سابقه جراحی های بسیار در زمینه بینی و سینوس در تهران مشغول به کار در بیمارستانهای بزرگ و کلینیک ها شدند. اکنون در شهر گرگان مشغول به فعالیت هستند.
با سابقه حدود ۲۵۰۰ اعمال جراحی شامل لوزه، عمل های زیبایی بینی، انحراف بینی، سینوزیت، لوزه، عمل های گردن، حلق و دهان و گوش را انجام داده اند. اعمال جراحی در بهترین و مجهز ترین مرکز کلینیک گرگان با کادر پرستاری و بیهوشی مجرب انجام می شود. همچنین مشاوره عمل های زیبایی و ویزیت پس از عمل رایگان است.
ایشان دوره های متعدد در زمینه جراحی زیبایی بینی، آندوسکوپی سینوس و تزریقات، ژل، بوتاکس، چربی و زیبایی صورت را گذرانده اند. همچنین سابقه حضور در کنگره های داخلی و خارجی زیادی داشته اند.
در مطب ایشان انواع روش های تشخیصی مدرن نظیر آندوسکوپی گوش و حلق و بینی و حنجره جهت تشخیص انواع بیماری های گوش حلق و بینی انجام می شود.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
وز وز گوش به چه دلایلی اتفاق می افتد؟

وز وز گوش به چه دلایلی اتفاق می افتد؟

گاهی پیش می‌آید که در گوش صداهایی مثل صدای زنگ می‌شنوید. این صداها ممکن است در هر دو گوش یا در یک گوش شنیده شوند که به آن دلایل وز وز گوش می‌گویند. این صداها از درون گوش هستند و...

دلایل التهاب حنجره

دلایل التهاب حنجره

حنجره اندامی است که به هوای دم اجازه ورود و به هوای بازدم اجازه خروج می دهد و به دلیل اینکه پرده‌های صوتی در این ناحیه قرار دارند، مهم ترین قسمتی است که صدا در آن تولید می‌شود....

گرفتگی گوش چه دلایلی دارد؟

گرفتگی گوش چه دلایلی دارد؟

شاید شما هم تا به امروز گرفتگی گوش را تجربه کرده باشید. گرفتگی گوش از اختلال در عملکرد لوله شنوایی یا شیپور استاش ناشی می‌شود. شیپور استاش حلق را به گوش متصل می‌کند و این وظیفه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.